f
s
f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipis cing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis theme natoque

Follow Me
TOP

Zaostrog, Chorvátsko

Zaostrog je sídlom na Makarskej riviére, približne 35 km juhovýchodne od mesta Makarska. Ľudia tu pestujú olivy, lovia ryby a hlavným zdrojom obživy je samozrejme cestovný ruch. Dedina má svoju starú časť, pod strmým vápencovým bralom Biokova a novú časť na pobreží mora. Prvá písomná zmienka o osade Zaostrog pochádza z roku 1494, ale ľudia tu bývali už v prehistorickej dobe, čo dokazujú archeologické nálezy. V zelenom údolí pod svahmi Biokova s prekrásnymi plážami, na vás čaká Zaostrog, ideálne miesto na dovolenku.
Najväčším kultúrnym monumentom v tejto oblasti je františkánsky kláštor Panny Márie. Jeho výstavba prebiehala v 16.-17.-tom storočí. Mnísi z rádu Sv. Augustína, ktorí po dobytí Bosny v roku 1463 a presunuli sa na ostrovy. Kláštor má obrovskú knižnicu s viac ako 20000 knihami.

Z mnohých slávnych mien z chorvátskej kultúry a histórie je jedným z najčastejšie spomínaných práve meno Andrija Kacic Miosic, ktorý bol básnikom, spisovateľom a tiež filozofom z Dalmácie. Narodil sa v meste Brist v roku 1704 a je pochovaný v osade Zaostrog, kde v roku 1760 umrel. Po celý svoj život pracoval práve v kláštore v osade Zaostrog.
Kláštor má tiež rozsiahlu galériu obrazov chorvátskeho maliara menom Mladen Veza, ktorý bol jedným z najznámejších autorov narodených v Dalmácii. Pochádza z mesta Brist a narodil sa v roku 1916. V kláštore nájdete aj etnografickú kolekciu, tradičný nábytok, náradie a odevy. Okrem toho sa tu môžete poprechádzať v botanickej záhrade s viac ako 250 rastlinami zo všetkých kútov sveta.

 

Zdroj: makarska.info

Zaregistrovať

Join the SetSail community today & set up a free account.